Сьогодні, 4 жовтня, ми вшановуємо памʼять Олени Пчілки.
Жінка-епоха, яскравий приклад доленосної для України громадянки, одна з перших феміністок, модниця і любителька українських строїв, письменниця і видавчиня, авторка нових слів в українській мові, перекладачка.
Цікаві факти з життя письменниці
ТВОРЧА СПАДЩИНА
Олену Пчілку поважали не тільки як лідера великої зразкової сім'ї, а й за її публіцистику та переклади: знаючи не менше п'яти мов, вона перекладала на українську мову світову класику (Гюго, Міцкевича, Гете, Андерсена тощо), а також написала велику кількість літературно-критичних статей про Старицького, Кропивницького, Гребінку, Лисенка.
Предки Олени Пчілки були на дипломатичній службі в Б.Хмельницького.
ЛЮБОВ ДО ВИШИВАНОК
Ольга Петрівна Косач любила гарний одяг і колекціонувала зразки українських вишивок. Вона вважається першим знавцем української вишивки, її авторству належить книга "Український народний орнамент".
Перша українка, чий чоловік пішов у декретну відпустку
Після народження Лесі письменниця скаржилася на дуже погане самопочуття й лікарі прописали їй відпочинок на курорті. Поправляти здоров'я Олена Пчілка вирушила, залишивши дитину з чоловіком. Для цього Петро Косач, голова Луцько-Дубенського з'їзду мирових посередників, взяв відпустку на службі.
Олена Пчілка не визнавала більшовиків, вони їй платили тим самим. Арештовували її в Гадячі у 1920 році, а в 1929-му спробували притягнути до справи Спілки визволення України.
«Там бій гримить. Там гине наша воля. Там треба рук, і зброї, і плечей. І що там варт чиясь окрема доля, той тихий зойк у безмірі ночей?..»
Олена Пчілка
Комментариев нет:
Отправить комментарий