пятница, 26 апреля 2024 г.

26 квітня - є днем пам'яті про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування героїзму пожежників,

 

26 квітня - є днем пам'яті про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування героїзму пожежників, експлуатаційного персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, чиї життя обірвав смертоносний атом. Подвиг цих людей назавжди записано до літопису людської мужності, він навічно залишиться у пам'яті українського народу.
Нехай чорнобильські дзвони озвуться в наших душах жалем, милосердям та співчуттям. Будемо пам'ятати Чорнобиль, зробимо все для того, щоб на долю людства більше не випало таких жахливих катастроф.
Цей дощ - як душ... Цей дощ - як душ...
Цей день такий ласкавий.
Сади цвітуть. В березах бродить сік.
Це солов'їна опера, Ла Скала!
Чорнобиль. Зона. Двадцять перший вік.
Тут по дворах стоїть бузкова повінь.
Тут ті бузки проламують тини.
Тут щука йде, немов підводний човен, і прилітають гуси щовесни.
Але кленочки проросли крізь ґанки.
Жив- був народ над Прип'яттю - і зник.
В рудому лісі виросли поганки, і ходить Смерть, єдиний тут грибник...

Ліна Костенко. 2010

Календар на травень

 


среда, 24 апреля 2024 г.

Книги-ювіляри 2024 року

 

Багато є книжок, які читає й перечитує не одне покоління читачів. Ними захоплюються, над ними розмірковують, у них вчаться життєвій мудрості. Здається, що їх герої живуть серед нас, а їх характери, ставлення до життя так близькі сучасній людині, що часом важко повірити, що книзі вже понад 100, а іноді 200 й більше років. Читаючи такі книжки, не завжди замислюєшся про час її написання. Звісно, не завжди є змога чітко визначити дату написання та публікації якогось літературного твору, але деякі дати є чітко відомими.
Книги-ювіляри 2024 року
490 років виповнюється літературній версії «Балад про Робін Гуда» (1534), головний герой яких є захисником слабких і знедолених. Робін Гуд, людина з палаючим серцем, став справжнім народним героєм, про подвиги якого було знято багато кінофільмів і написано безліч книг.
Вже майже 420 років світ захоплюється історією кохання Отелло і Дездемони. Точна дата написання трагедії Вільяма Шекспіра «Отелло, венеційський мавр» історикам невідома, але приблизно вважається, що це 1604 рік.
360 років минуло з часів скандальної прем’єри комедії «Тартюф, або дурисвіт» (1664), а шедевр Жана Батиста Мольєра не втратив силу удару по викриттю можливої шкоди релігії, коли вона стає зброєю в руках брехунів. У серце щасливої сім’ї прослизнув авантюрист і самозванець. Під прикриттям релігії він використовує пристрасну прихильність до себе господаря будинку, щоб оволодіти його дружиною і прибрати його статок.
305 років роману Даніеля Дефо «Робінзон Крузо» (1719). Пригодницька оповідь про британського моряка, якому через шторм і загибель всієї команди довелося прожити на безлюдному острові 28 років 2 місяці і 19 днів… Легковажний і недосвідчений у юності Крузо під впливом важких випробувань став вольовим, енергійним, сильним…
Геніальний витвір Даніеля Дефо свого часу став літературною сенсацією, який продемонстрував невичерпні можливості людини в освоєнні природи.
250 років роману Йоганна Вольфгана фон Гете «Страждання молодого Вертера» (1774). Історія нещасного Вертера, який страждав від свого божевільного і нерозділеного кохання до дівчини Лотти.
Вже 240 років кмітливий і спритний Фігаро, граф Альмавіва, Розіна, Сюзанна та інші герої п’єси «Шалений день, або Одруження Фіґаро» (1784) підкорюють публіку по всьому світу. Блискучий комедіограф П’єр Бомарше дотепний і мудрий, його комедія повна пустощів і одночасно глибокодумна. П’єса також відома тим, що надихнула Моцарта на створення однойменної опери.
205 років роману Вальтера Скотта «Айвенго» (1819). Це захоплююча розповідь про пригоди благородного лицаря Айвенго та його коханої леді Ровени, яким допомагає легендарний розбійник Робін Гуд. Автор зображує Англію славетних часів правління короля Річарда Левове Серце з її лицарськими турнірами і неприступними замками, де діють відважні герої й прекрасні дами. Добро, справедливість, честь гідність і любов неодмінно переможуть, а віроломство та підступність ворогів і зрадників буде покарано.
205 років повісті-казці Е.-Т.-А. Гофмана «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер» (1819). Іронічно-саркастична повість-казка являє чудернацьку суміш оповідей про фей і чарівників та основоположних ідей романтизму. Письменник висміює суспільство, яке, втративши ціннісні орієнтири, самозакохано творить собі кумира.
205 років драмі Івана Котляревського «Наталка Полтавка» (1819). Незважаючи на те, що драма написана 205 років тому, вона досі вражає своєю актуальністю. На перший погляд, автор розповідає просту історію про сільську дівчину, але насправді, в ній стільки щирості та чарівництва, що вам захочеться читати її до самого кінця без зупинки. А головне, що в ньому оспівується чесність, відданість, вірність в дружбі, повагу до батьків та любов, яка перемагає будь-які перешкоди. Цей твір входить до обов'язкової шкільної програми.

200 років виповнюється «Дон Жуану» (1824), роману у віршах видатного англійського поета Джоржа Гордона Байрона про неймовірні пригоди безтурботного гульвіси, чиє ім’я стало прозивним. Роман незакінчений, але безумовно є класикою англійської літератури.

З днем книги! Хоча день книги у нас щодня!

 

Книжкові правила Кота Інжира
1. Щороку треба читати стільки книжок, скільки важиш сам.
2. Книжки треба обирати, як коханців — за запахом.
3. Гроші, заплачені за книжки — це не витрати, а інвестиції.
4. Хорошу книжку завжди можна прочитати за ніч. (Джойса — за полярну ніч).
5. Краще читати хороші книжки замість поганих новин.
6. Хорошу книжку — до ліжка!
7. Хорошу книжку — до ліжка, до сумки, до думки.
8. Книжечки — це мандаринки для розуму.
9. Навіть 9 котячих життів замало, щоб читати ще й погані книжки.
10. Книжечки надають крила.
11. Книжечки допомагають мислити проти вітру.
12. Якщо замість фейсбука читати книжки, то можна і прочитати все, що накупив.
13. Вчені коти ходять не на ланцюзі по колу, а по бібліотеках.
14. Книжечки — знані афродизіяки. Киця з книжкою — це сексі. Бо не дурепа.
15. Британські вчені довели, що книжечки продовжують життя на багато сторінок.
16. Книжечки — як котики: товстенькі — найкрутіші.
17. Важкий рюкзак здається легшим, коли там хороша книжка.
18. Пиши тверезим, редагуй замість пиячити!
19. Не бійся заглядати у словник, там все одно нема потрібних слів.
20. Читайте вірші, з віршами — легше.

21. Будьте в «тренді». Книжка — наймодніший аксесуар у цьому сезоні.
22. Підбирайте одяг до палітурки книжки, яку ви сьогодні читаєте.
23. Найкращий спосіб чекання — читання.
24. Читай товстеньке!
25. Кохати — це знати її улюблену книжку.

вторник, 23 апреля 2024 г.

Книга – незамінний носій інформації.

 

Книга – незамінний носій інформації. Книга – це досвід, написаний та призначений для загального використання, це духовний заповіт одного покоління іншому, порада недосвідченій людині. Все життя людство мало відображення в книзі. Племена, народи, держави зникали, а книга залишалася. Вона росла разом з людством, в неї поглиналися всі науки, які впливали на розум. В книзі записана величезна сповідь бурхливого життя людства, величезна автобіографія, яка називається всесвітньою історією.
23 квітня відзначається Всесвітній день книги та авторського права. Цей день покликаний наголосити на фундаментальній важливості книжки та її незамінності в інформаційному суспільстві. Одна з головних його цілей – промоція читання і книговидання, привернення уваги до культури писемного слова, а також до питань авторського права та захисту інтелектуальної власності.
День 23 квітня був обраний завдяки традиції святкування Дня книги у Каталонії, де у День Святого Георга дарували троянду за кожну куплену книжку. В усьому світі цього дня купують, дарують, читають книжки. До речі, на батьківщині Сервантеса цю дату святкують конкурсом – безперервним читанням «Дон Кіхота». Читці змінюють один одного протягом 48 годин.
Кожного року за ініціативою ЮНЕСКО обирається Всесвітня столиця книги. Ця традиція запроваджена 2001 року. Книжкова столиця 2024 року — Страсбург у Франції. Страсбург зосередився на книжках для подолання викликів соціальної напруги та зміни клімату. Зокрема на це спрямована програма Читання для планети. Страсбург також був обраний за його літературну спадщину та діяльність з висвітлення багатьох мистецьких дисциплін — від музики до театру та ілюстрації
Міста, визнані ЮНЕСКО Всесвітньою столицею книжки, зобов’язуються сприяти популяризації книжок і читання для всіх вікових категорій і груп у межах національних кордонів і поза ними.
Друзі, відсвяткуйте цей день з книжкою!

Все реакции:
23

понедельник, 22 апреля 2024 г.

22 квітня у світі 54-й раз відзначають ДЕНЬ ЗЕМЛІ.


22 квітня у світі 54-й раз відзначають ДЕНЬ ЗЕМЛІ.
Teмa Дня 3eмлi 2024 poкy – “Плaнeтa пpoти плacтикy” – зaкликaє дo cкopoчeння виpoбництвa плacтикy нa 60% дo 2040 poкy.
Meтa Дня 3eмлi 2024 – пiдвищити oбiзнaнicть пpo шкoдy, якy плacтик зaвдaє здopoв’ю живиx opгaнiзмiв, пoeтaпнo вiдмoвитиcя вiд викopиcтaння вcix oднopaзoвиx плacтикoвиx виpoбiв i вимaгaти пoлiтики, якa б пoклaлa кpaй викopиcтaнню плacтикy в мoдi.
7 порад, які допоможуть зберегти довкілля та економити
1. Відмовитися від поліетиленових пакетів – екологічно та економічно
За даними ООН, приблизно 5 трильйонів поліетиленових пакетів споживаються у світі щороку, або близько 10 мільйонів - щохвилини. Наразі, близько 60 країн світу почали боротьбу із пластиком на законодавчому рівні.
2. Відмовитися від одноразових пляшок та посуду
Лише 9 відсотків усіх пластикових відходів, які були коли-небудь вироблені, були перероблені.Пластикові пляшки, одноразовий посуд – ми зустрічаємося з цими одноразовими виробами кожного дня. І їх використання можна легко обмежити. Замість того, щоб купувати воду у пластикових пляшках, можна придбати пляшку багаторазового використання і носити воду з собою. Замість одноразового посуду – звичайний.
3. Бути енергоефективним у побуті
Відповідно до звіту Міжнародного енергетичного агентства, глобальні викиди вуглекислого газу при виробництві енергії у 2017 році зросли до 32,5 гігатонн, встановивши рекорд.
4. Обирати найбільш екологічній транспорт
Типовий легковий автомобіль викидає приблизно 404 грами вуглекислого газу на милю (1,6 км). Протягом року середньостатистичне авто викидає 4,6 тонн вуглекислого газу.
5. Економити воду
Свіжа, чиста вода – це обмежений ресурс. 2.1 мільярди людей у світі не мають доступу до безпечної питної води, відповідно до даних Всесвітньої організації охорони здоров’я. Економити воду, насправді, не так важко. Замість ванни, можна прийняти душ. Поки я чищу зуби, я намагаюсь закривати воду. Вимикання води, поки ви чистите зуби два рази на день, може зберегти 30 літрів води на день – а це 900 літрів на місяць – повідомляє Агентство охорони довкілля США.
6. Купуйте менше та не викидайте
7. Сортувати сміття і віддавати на переробку
Замість того, щоб скло, пластик та папір опиниляся на смітнику чи в океані, вони можуть бути перероблені на інші продукти. Для цього ми маємо сортувати відходи та викидати їх у спеціальні смітники для переробки.
джерело https://www.holosameryky.com/a/sim-porad-yaki-dopomozhut-zberegty-dovkillia-ta-sche-zekonomyty/4618831.html

Все реакции:
24

Тест для дітей: природа навесні

 

Весна – наймальовничіша пора року. Навесні все розквітає, навколо зелено та сонячно. Додому повертаються перелітні птахи, з’являються комахи, дні стають теплими та довгими. Саме навесні цікаво спостерігати за сезонними змінами. Наш сайт Mamabook підготував онлайн-вікторину на тему природних змін та явищ у весняні місяці.

пятница, 19 апреля 2024 г.

Розстріляний з'їзд кобзарів: забута трагедія

 

На початку грудня 1930 року в Харківському оперному театрі відбувся З’їзд народних співців Радянської України, куди з різних областей було звезено 337 делегатів. Основним завданням З’їзду було питання активного залучення народних співців до соціалістичного будівництва, відходу від виконавських традицій і визначення нових ідеологічних приорітетів.
Ухваливши відповідні резолюції, незрячих співців під приводом поїздки на З’їзд народних співців народів Союзу Радянських Соціалістичних Республік, що мав відбутися у Москві, повантажили до ешелону і підвезли до околиць ст. Козача Лопань.
Пізно увечері кобзарів і лірників вивели з вагонів до лісосмуги, де були заздалегідь вириті траншеї. Вишикувавши незрячих кобзарів і їхніх малолітніх поводарів в одну шеренгу загін особливого відділу НКВС УСРР розпочав розстріл... Коли все було закінчено, тіла розстріляних закидали вапном і присипали землею. Музичні інструменти спалили поряд...

Дзвони Чернобиля

 

Чорнобильський дзвін вдарив 26 квітня 1986 року, вночі, о 1 годині 23 хвилини 43 секунди і його почули люди всієї планети. Він звучить і сьогодні.

Про дану трагедію знято фільми, написано багато книг,статей,репортажів.

Дід Панас: доля українського казкаря

 

«Добрий вечір вам, малятка, любі хлопчики й дівчатка. Це я, дід Панас...» — так зазвичай починав свою вечірню казку знаменитий ведучий програми «На добраніч, діти». З розкішними козацькими вусами, у незмінній вишиванці він звертався до української малечі з інтер’єру простої сільської хати, прикрашеної вишитими рушниками. І розповідав неодмінно українські казки.

четверг, 18 апреля 2024 г.

День_підсніжника

 

19 квітня у світі відзначають День проліска. Чому так пізно, адже до середини квітня він у нас вже перецвітає!?
День проліска почали відзначати в Британії з 1984 року. Взагалі у світі, залежно від кліматичної зони, проліски зацвітають від січня до квітня. А оскільки у Великобританії їх цвітіння припадає на середину квітня, то і свято було приурочено до цього періоду – початку весни і теплих сонячних днів. В Англії проліски дуже популярні квіти, а ставлення до них вельми трепетне, в чомусь схоже до ставлення голандців до тюльпанів.
В Україні клімат поступово змінюється, такі теплі малосніжні та короткі зими не були характерними для нашої території ще 30-40 років тому. Зазвичай сніг затримувався до середини-кінця березня, відповідно і проліски квітнули до середини квітня. Але останнім часом перші квіти з’явиляються вже в кінці лютого.
Як же казково вони прикрашають нашу землю після зимових холодів! Але, на жаль, потерпають від знищення людьми. І з кожним роком первоцвітів стає все менше і менше на нашій планеті. В деяких країнах вони вже зникли зовсім через недбайливе ставлення людей.
В Україні первоцвіти хоча і занесені до Червоної книги, проте масово зрізаються та продаються. Дякуючи волонтерам, кожного року проводиться роз‘яснювальна робота серед місцевого населення щодо захисту первоцвітів. І ця просвітницька робота дає позитивний результат.
За посиланням ви можете побачити первоцвіти, які охороняються законом в Україні, а ще на вас чекає онлайн-мандрівка та майстер-клас «Малюємо первоцвіти» ⬇️

Тож пам‘ятаймо, що зривати первоцвіти – це злочин!
Піклуймося про наше довкілля, щоб зберегти красу і здоров‘я нашої планети.