16 листопада Міжнародний день толерантності! Цей день був оголошений ЮНЕСКО в листопаді 1995 року з нагоди 50-річного ювілею цієї організації і відзначається
щорічно.
«Толерантність — це здатність сприймати без агресії думки, які відрізняються від власних, а також — особливості поведінки та способу життя інших. Терпимість до чужого способу життя, поведінки, звичаїв, почуттів, ідей, вірувань є умовою стабільності та єдності суспільств, особливо тих, які не є гомогенними ні у релігійному, ні в етнічному, ні в інших соціальних вимірах». Сучасному світові потрібно більше книжок, які б виховували дітей терпимими та доброзичливими до «інакшості».
Усі ми різні, але кожен має право бути щасливим!» - і це має знати кожна людина. Один із ключових інструментів побудови безбар'єрного майбутнього України - це дитяча освіта. Ми зможемо уникнути великої кількості протиріч у майбутньому, якщо нове покоління буде з дитинства сприймати як норму відмінності людей, рівний підхід до всіх суспільних груп та інші принципи безбар'єрності.
Сьогодні ми хочемо поговорити про сучасну літературу, яка піднімає теми безбар'єрності та допоможе батькам сформувати у дітей коректне ставлення до різноманіття.
До вашої уваги добірка сучасних дитячих книжок, що розповідають про принципи безбар'єрності:
"Ріки і дороги", Марк Лівін
Ця книга розповідає про хлопчика з синдромом Аспергера, який втікає в ліс, щоб розібратися в собі, світі, відносинах. Книга буде цікава та корисна як сім'ям, в яких є люди з розладами аутичного спектру, так і людям, які хочуть більше дізнатися про дітей з РАС і зрозуміти їхнє мислення.
До речі, на даний момент це єдина українська книга, яка потрапила в IBBY - список видатних книг для дітей з інвалідністю.
Серія "Живи та вчись"
Це серія невеликих книг, написаних від імені дітей з різними вадами та захворюваннями, що знижують якість життя: дислексією, порушеннями слуху, синдромом дефіциту уваги та гіперактивністю, аутизмом тощо.
У кожній книзі розповідається про проблеми, з якими стикаються такі діти, їх спосіб життя, повсякденні справи і турботи. Книжки розраховані на вік читачів від 6 років.
"Рік у місті", Катажина Богуцька, переклад Ольга Горб
Книга-віммельбух з 12-ти великих розгорток, кожна з яких представляє собою один місяць року та розповідає, що в цей час роблять його жителі. На сторінках показано величезну кількість сцен і ситуацій, з якими стикаються мешканці міста. Вони ходять в гості, відвідують ресторани, магазини, торгові центри, лікарні, гуляють, спілкуються.
Важливо, що показане місто повністю відповідає принципам безбар'єрності: в ньому є зручні пандуси, люди з інвалідністю, люди різного віку, статі та національності вільно пересуваються вулицями. Тут проходять пікети та акції, а професії та спосіб життя не залежать від віку та статі.
Ця книга дає можливість пояснити принципи безбар'єрності та різноманіття дітям починаючи від 2-3 років.
“У мого брата аутизм”, Дженніфер Мур-Маллінос
Аутизм є однією з найпоширеніших і складних для розуміння форм ментальних особливостей у дітей. Тому в суспільстві є запит на книги, які пояснюють його зрозумілими для дітей словами та виразами. У книзі "У мого брата аутизм" розповідь ведеться від імені хлопчика, який соромиться свого брата з аутизмом, але з часом знаходить сили та мудрість, щоб прийняти його таким, яким він є.
Книга розрахована на дітей 5-8 років і допоможе їм навчитися приймати особливості інших людей.
«Тридцять перший меридіан», Євгенія Пірог
"Пригодницька історія, у якій юні дослідники знайдуть для себе корисну інформацію, романтики зможуть пофантазувати над відносинами головних героїв, а ті, хто ще бояться зробити перший крок назустріч мрії, побачать, що навіть інвалідний візок не є перешкодою для мандрівок та неймовірних звершень. Адже головне – зрозуміти себе у цьому світі. Світі, куди ми приходимо різними, та можемо порозумітися через спільну, природню жагу до життя у пошуках сенсів власного талану." - так написано в анотації цієї книги.
Але це більше, ніж просто пригодницька або мотиваційна книга. Вона присвячена Дмитру Ружевичу, який став засновником першої приватної публічної бібліотеки та наймолодшим бібліотекарем України, незважаючи на важку форму спінальної м'язової атрофії. Він багато читав і активно листувався з однолітками з усієї України, і багато хто з них присилали йому книги. Ці книги стали основою бібліотеки. Потім до ініціативи підключилися громадські діячі, письменники та активісти. Дмитро пішов із життя у 2018 році у віці 15 років. Але його бібліотека продовжує працювати та розвиватися.
Відстежуючи зміни в дитячій та підлітковій літературі чітко спостерігається зміна суспільної парадигми. Замість жалю та співчуття формується культура ставлення до всіх оточуючих як до рівних. Важливо розуміти, що йдеться не про швидкий ефект, він буде довготривалим, але нові покоління знатимуть про рівність та різноманіття значно більше.
За посиланням на вас чекають найкращі мультики про толерантність