«Я писав твори не для того, щоб вони втокмачували різні цінності, як люблять про це говорити деякі поважні метри, а щоб людина взяла мою книжку, забула про негаразди і їй трошки полегшало на душі від того, що вона прочитала», – написав великий український письменник Анатолій Дімаров.
Дімаров, А.А. І будуть люди : роман / Анатолій Дімаров. – Харків : Фоліо, 2022. – 974с.
Анатолій Дімаров – один із найталановитіших майстрів української прози, який не боявся змалювати найприхованіші відрізки історії, перебуваючі під жорстоким табу. Він видав цілу плеяду успішних творів, зокрема «Його сім’я», «Ідол», «І будуть люди» та «Біль і гнів». За другий том «Болі і гніву» автор був нагороджений Шевченківською премією. Роман «I будуть люди» – це відверта історична сага про гостелюбне полтавське село, що охоплює період від початку минулого століття і до голодомору. В ній йдеться про трагічну долю декількох сімей в ті найзловісніші часи. З долі кожної окремої людини, окремої сім’ї письменник вправно виткав колоритне полотно української дійсності періоду репресій, примусової колективізації й голодомору. Нещастя, що випали на долю українців, змальовані з глибочезним співчуттям. Багато гіркого болю принесли червоні каральники в українське село, примусово відчужуючи селянина від землі. Цей невимовний біль так і сочиться поміж рядків твору. І ми не можемо не співчувати десяткам дімаровських героїв: Василю Ганжі, отцю Світличному, набожному селянинові-хліборобові і навіть декому із районних керівників. Та попри щемливу тему й особисті негаразди персонажів, роман пересипаний шпаркими, щедротними дотепами.
Тож доторкніться душею до творчості Анатолія Дімарова і ви переконаєтесь в її багатогранності, відчуєте той невичерпний психоколорит в незатертому пережитті історії. Мова настільки жива, що хочеться смакувати кожне слово і вдосконалювати свій мовний запас, а ще, дякуючи автору, можна краще пізнати історію нашої рідної України.
Комментариев нет:
Отправить комментарий