суббота, 30 марта 2024 г.

2 квітня - Міжнародний день дитячої книги

2 квітня - Міжнародний день дитячої книги: добірка корисних матеріалів для вчителів

Другого квітня відзначається Міжнародний день дитячої книги. Цю дату встановлено з ініціативи й за ухвалою Міжнародної ради дитячої книги. Щороку з 1967-го — у день народження Ганса Крістіана Андерсена — у всьому світі проходять заходи, присвячені дитячій літературі й читанню. Також до цього свята приурочують проведення Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги.

среда, 27 марта 2024 г.

вторник, 26 марта 2024 г.

Презентація "Цікаві факти про книгу"

 Кажуть, що книга – друг людини. На жаль, деякі люди досі не цінують це неоціненне джерело знань, забуваючи про те, що кілька століть тому читання книг було доступним лише обраним. Стародавні книги писалися вручну, а тому коштували неймовірно дорого. Говорити про них можна нескінченно, ми ж зібрали добірку цікавих і маловідомих фактів про книж

  hКнижки – справжні загадки. Щоб хоч трохи їх розгадати, пропонуємо вам ознайомитися з декількома захопливими фактами про них

.ttps://docs.google.com/presentation/d/1ieHjrJn2RoGp9MV2YcxmydtRAEggTq_5/edit?usp=sharing&ouid=104925144297328528199&rtpof=true&sd=true

суббота, 23 марта 2024 г.

Національний тиждень читання. Тиждень поезії

 

З 16 по 24 березня в Україні проходить "Національний тиждень читання. Тиждень поезії." Це гарна можливість відзначити роль поетів і поетичного слова в культурі, особливо під час війни. Цього року гаслом тижня став рядок з вірша сучасної української поетеси Ірини Шувалової - "Ріки незмінно течуть додому".

четверг, 21 марта 2024 г.

22 березня у всьому світі відзначають Міжнародний день води.

 

Резолюцію про святкування Міжнародного дня води прийнято на 47 сесії Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй у листопаді 1992 року. У 2000 році ООН прийняла Декларацію тисячоліття ООН та розробила спеціальну Програму дій на ХХІ століття, яка дала б змогу забезпечити кожного жителя нашої планети чистою питною водою.
Вода має унікальні хімічні й фізичні властивості, які відіграють надзвичайну роль у підтримці життя на Землі.
Ми будуємо міста й села біля води, ми відпочиваємо біля води, ми використовуємо воду у виробництві.
Наше повсякденне життя створено з води. Без води, що оточує нас – вологості повітря, бурхливої течії річок, струменю води в крані на кухні – наше життя було б неможливим.
Тому кожен з нас повинен зробити якусь маленьку добру справу для збереження, охорони та відтворення водних ресурсів. Хтось з вас вчасно закриє кран на кухні чи у ванній кімнаті й тим самим збереже десяток літрів чистої води, інший – викине випиту пляшку води не в річку, а в спеціальний сміттєвий контейнер, а дехто навіть очистить джерело, яке повністю замулене і може просто пересохнути спекотним літом.
А що саме зробити вам, хай підкаже вам серце. Не відмовляйтесь від добрих справ, адже все, що ви зробите, повернеться вам сторицею. Не будьте байдужими, не будьте осторонь.
Бережіть воду – піклуйтеся про майбутнє! Більше про воду ви дізнаєтеся за посиланням ⬇️

А чудова добірка книжок буде доречною, щоб розпочати Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Долучайтеся!

Національний тиждень читання поезії. Останній вірш Миколи Вінграновського

 

 Поезія «Країно чорних брів й важких, повільних губ» у творчій біографії Миколи Вінграновського з’явилась чи не останньою. Він її написав 2003 року. Цей твір, наче його «гербова печатка», якою потверджується інтенсивне філософське «нарощування» внутрішніх самопочуттів поета, що послідовно відбувалось впродовж усього творчого шляху.

«Я входив у літературу разом з Драчем, Дзюбою, Світличним, трохи раніше заявила про себе Ліна Костенко. Але від того, що мене називали і називають шістдесятником мені не холодно і не жарко. Думаю, що коли входив би в літературу в 1940-ві роки, чи в теперішньому столітті, нічого б не змінилося, бо все залежить від людини. Інша справа — реалізувати написане. Адже мене могли друкувати, запрошувати на вечори, а могли послати на Колиму чи в Магадан, як це з багатьма і трапилося. Відмінність тільки цьому. У 1960-ті ми себе реалізували, але це залежало від тодішньої політичної ситуації: Хрущов, потепління, можливість вільно дихнути. Але це дихання було лише зверху, бо врешті все залишалося так, як було. Просто нам пощастило, бо якби ми вступили в літературу в кінці, скажімо, 1930-х, нас би спіткала доля Івана Багряного, Леся Курбаса, Тодося Осмачки, Євгена Плужника та багатьох інших», – згадував Вінграновський. 

среда, 20 марта 2024 г.

Національний тиждень читання поезії. Останній вірш Євгена Плужника

 

 5 грудня 1934 році Євген Плужник за сфабрикованою справою більшовицького «Великого терору» був заарештований. 28 березня 1935 році він був засуджений до страти, але розстріл майже відразу було замінено десятирічним ув'язненням у спецтаборах.

Утім, для хворого на сухоти Плужника це було рівнозначно смертному вироку. Плужника відправили на Соловки. Однак він тримався. Намагався триматись, попри хворобу. Коли тільки випадала нагода, то писав листи до своєї дружини Галина Коваленко, іноді в цих листах були і вірші.

Останній лист Євгена Плужника, який був написаний не його рукою, датований 26 січня 1936 року. Але тоді він зміг приписати кілька рядків, звернених до дружини: «Присягаюсь тобі, я все одно виживу!»

Не вижив. Дослідники вказують наче поет, який вже був геть знесилений, вимучений тяжкою хворобою, попросив хлопця-санітара, теж українця, принести холодної води. І прошепотів: «Я вмиюся, пригадаю Дніпро і вмру». Але коли санітар за якусь мить повернувся з водою, Плужник уже не дихав. Він помер 2 лютого 1936 року. Його поховали на соловецькому цвинтарі.


Чи потрібна паперова книжка?

 

Зараз актуальна тема: на фото ( та в житті) ми бачимо, що більшість "сидять" у телефонах, все менше читають паперову книгу.
Протягом століть поряд з людиною живе книга. Вона вчить людей читати, розповідає про давно минулі часи, про героїв, які допомагали слабким, захищали рідну землю від ворогів. Книга -це скарбниця людського духу. Вона користувалася шаленим попитом, була найкращим подарунком на свята. Книгами захоплювалися, їх любили, ними пишалися. Люди ділилися враженнями від прочитаного (а зараз? Скільки лайків на відео історію...), вистоювали черги, щоб придбати цікаву книгу. Тільки у фантастичних творах можна було прочитати про те, що постануть часи, коли люди будуть позбавлятися паперових книг, адже на зміну їм прийдуть електронні бібліотеки. І Ось НАСТАВ такий час...

Національний тиждень читання поезії. Останній вірш Лесі Українки

 

 Останнім закінченим твором Лесі Українки стала написана в далекому Єгипті на початку лютого 1913 року віршована поема-казка «Про велета».

Знаково, що Леся Українка закінчила життєвий та творчий шлях думкою про долю все того ж свого рідного краю, він постав перед нею в образі казкового велета, який нарешті «встане з землі».

👉Нагадуємо, що у вільному доступі є повне зібрання творів Лесі Українки: https://ubi.org.ua/.../zibrannya-tvoriv-lesi-ukra-nki-u... 

вторник, 19 марта 2024 г.

Мультфільм про наше місто із серіалу

 



Мультфільм про наше місто із серіалу
Україна. Нескорені міста. Серія Запоріжжя

20 березня - Всесвітній день казки.

 

20 березня - Всесвітній день казки. Це свято виникло за ініціативи Швеції в 1991 році. Ці березневі заходи у другий декаді місяця мають традиційний щорічний характер.
Ка́зка — це народно-поетичний або писемно-літературний твір про передбачувано вигадані події чи осіб, іноді за участю фантастичних сил, який має повчальну мету.
Казки - це ігрові посібники для дорослих і дітей, що містять у собі сукупність настанов, які описують, зберігають і передають фіксований комплекс дій людини в його побутовій практиці. В них сформульовано інтегральне уявлення народу про сенс успіху людини та способи досягнення такого успіху.
Мистецтво казки полягає в тому, що вона гармонізує людину з навколишнім світом з одного боку, а з іншого - координує її в суспільстві, світі, вигаданому людьми. Казка нівелює страхи навколишнього світу і пояснює встановлену систему взаємних обов'язків і прав світу вигаданого, щоб вони своєю чергою не викликали страхів.
Завітайте до бібліотеки, де на вас чекають чудові казки з усього світу!
А якщо ви справжні поціновувачі казки, запрошуємо до літературної вікторини «Мандруємо країною казок» за посиланнями ⬇️

До дня народження Ліни Костенко

 

Ліна Костенко. Біографія

 Цікаві факти про Ліну Костенко

10 історій із життя Ліни Костенко та топ-творів улюбленої письменниці, які надихають українських вчителів

Джерело:

Національний тиждень читання поезії. Останній вірш Івана Франка

 

Останній вірш Івана Франка "Приємний вид" датується 8 лютого 1916 року. Написаний він був Франком у шпиталі Українських січових стрільців, де поет перебував наприкінці життя. Поруч з ним тоді були дві доглядальниці-благодійниці – завідувачка шпиталю Ірина Домбчевська та медсе­стра притулку й реабілітації вояків Софія Монджейовська, які допомагали йому з написанням творів.

пятница, 15 марта 2024 г.

Жінки-легенди: 8 українок, що підкорили світ

 

8 березня світ згадує про боротьбу жінок за свої права: від права здобувати освіту й голосувати на виборах до права на свободу від репродуктивного тиску й захист від домашнього насилля. «Освіторія» зазирнула в минуле українського жіноцтва та розповідає історії видатних і легендарних жінок, які вплинули на перебіг історії, зробили великий внесок у розвиток наукового, суспільного й культурного життя.

Суперлегке читання: сім ефективних технік роботи з текстом

 

https://osvitoria.media/.../superlegke-chytannya-sim.../

вторник, 12 марта 2024 г.

Маленькі перемоги

 


15 березня Міжнародний день сну

 

Ідея відзначати «День сну» існує давно. Щоб нагадати про важливість повноцінного сну для здоров‘я кожної людини.
За даними медичної статистики в світі від тих чи інших порушень сну страждає вже більше 50% всього населення, за останні 100 років загальний час нічного сну зменшилася на 20%
Стара істина говорить, «сон - найкращі ліки», і результати дослідження, проведеного групою американських вчених з Стенфордського Університету, ще раз підтвердили справедливість цієї народної істини, спокійний нічний сон є необхідною умовою для того, щоб імунний захист організму проявляв свої здібності самим найкращим чином.
Хороший сон – це ментальне і фізичне здоров’я дитини. Мозок вчиться уві сні, а нестача сну загрожує роздратованістю, тривожністю, депресією, втратою пізнавальних функцій (порушеннями пам’яті, уваги, здатності зосереджуватись), ожирінням і загалом може гальмувати розвиток дитини. Варто також пам’ятати про правильне харчування і фізичну активність.
Сон – це також продуктивний час думання. Чимало наукових відкриттів здійснювалося під час сну, адже мозок не відключається повністю, коли ми спимо. Він продовжує обробляти інформацію. До речі, чим більше нам сниться снів, тим менше ми висипаємося. Середньостатистична дитина сьогодні спить набагато менше, ніж раніше. Причин безліч – гонитва за досягненнями, непомірна кількість домашніх завдань, гаджети, які не дають заснути, ранні прокидання в школу.
Психологи радять: якщо є проблеми зі сном, то їх потрібно вирішувати. Звертатися до лікаря-невропатолога, психолога.
Скільки потрібно спати?
Багато спеціалістів, рекомендують дітям до 10 років спати по 10-12 годин. Адже після 12-ти років діти поступово налаштовуються на режим “сови”: лягають і прокидаються пізніше.
Як формувати корисну звичку вчасно лягати у ліжко? Спеціалісти радять читання дітям на ніч. Цей ритуал – продовження колискової, яка виконувала місію заколисування, але з віком перейшла на іншу, вищу, сходинку.
Завдяки читанню книг на ніч батьками дитина краще засинає і має гарні сни через отримані позитивні емоції.
Цікаві факти про сон та мультик
«Корисні підказки. Якщо ніяк не спиться» за посиланням ⬇️

понедельник, 11 марта 2024 г.

Вивчаємо_традиції_рідної_землі

 

В Україні 11 березня починається Масляна. Масляною це свято почали називати у 1960-х роках ХХ століття, до того свято називалося Масниця. Масляна походить від старовинного язичницького свята проводів зими, що зберігалося після прийняття християнства. Це перш за все багато ситної їжі, тому немає нічого заторного в тому, щоб в цей час поласувати, скуштувати самих різноманітних страв і не відмовляти собі ні в чому. Головною стравою на масляну є, як відомо, млинці, які печуть кожного дня з понеділка. Також Масляна відома всенародним гулянням: це танці, співи, катання з гірок, на санчатах, спорудження масляного опудала, костри тощо. Триває масляна тижден

суббота, 9 марта 2024 г.

Державним гімном України є пісня «Ще не вмерла України і слава, і воля».

 

Цього дня 1865 року в польському місті Перемишль вперше прозвучав твір композитора Михайла Вербицького на слова поета Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна».
Історія створення українського гімну сягає осені 1862 року, коли український етнограф, фольклорист та поет Павло Платонович Чубинський написав вірш «Ще не вмерла Україна», якому в майбутньому судилося стати національним, а згодом і державним гімном українського народу.
Офіційно його музичну редакцію було прийнято Верховною Радою України 15 січня 1992 року.
Верховна Рада України затвердила музичну редакцію Державного Гімну 15 січня 1992 року, а 6 березня 2003 року парламент України ухвалив Закон «Про Державний Гімн України» на музику Михайла Вербицького зі словами першого куплета та приспіву пісні Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна».
Більше про Гімн України та історію його створення ви дізнаєтеся за посиланням ⬇️
За посиланням звучить Гімн України, а якщо ти ще не дуже добре знаєш слова, то слідкуй за текстом на екрані і співай. Зростаємо українцями!

четверг, 7 марта 2024 г.

Креативне 8 березня: відзначаємо Міжнародний день жінок сучасно і пізнавально

 

Свято весни, краси і жіночності, всіх жінок і дівчат… Насправді це про що завгодно, але не про 8 березня. Що ми святкуємо в цей день? Почнемо з того, що повна назва свята звучить як Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир. І саме на цьому завжди важливо робити наголос. 

Так, зараз усе гучніше лунають пропозиції відмовитися від святкування 8 березня як від нікому непотрібного спадку срср. Але може бути, що насправді краще відмовитися від застарілої традиції та спотвореного уявлення про цей день та плекати нові звичаї святкування. І починати варто ще зі школи! Тож пропонуємо вам кілька цікавих та дуже пізнавальних ідей святкування Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародний мир.

Про що насправді 8 березня

Певно, ваші учні чули заклики відмінити святкування 8 березня, скасувати вихідний день, замінити радянське свято українським (була пропозиція зробити 25 лютого, день народження Лесі Українки, Днем української жінки) тощо. Можна довго сперечатися, чи варто це робити, а можна просто самостійно дізнатися про Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир більше.

Допоможіть учням зрозуміти, чому взагалі у світі святкують Міжнародний жіночий день, і коли він раптово перетворився для країн колишнього срср на «день весни та краси». Аби було цікавіше та зрозуміліше (особливо молодшим дітям), можна написати невеличку історію. Наприклад:

Історія про день, який загубив своє значення

Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир – це щорічна подія, покликана відзначити дивовижні досягнення жінок за всю історію людства. 8 березня точно знало, що як свято воно народилося саме із такою метою, і дуже цим пишалося. А ще воно мало на меті висвітлити та підвищити обізнаність суспільства про нерівність та інші проблеми, з якими жінки все ще стикаються сьогодні. Ну як не радіти такій високій місії? 

Тож кожного року (аж з початку минулого століття!) 8 березня в різних куточках світу активно розповідало про права жінок. Про те, що історично склалося так, що жінки не мали всіх тих прав, що і чоловіки, вони не могли навчатися, голосувати, працювати там, де хочеться, залежали від чоловіків фінансово тощо. Але були активні та прогресивні жінки, які боролися проти цієї несправедливості, і саме завдяки їм чимало проблем залишилося в минулому. Проте є складнощі, з якими жінки зіштовхуються і зараз... І 8 березня є ще однією можливістю привенути до них увагу, боротися проти несправедливості.

І все було добре, поки одного разу 8 березня не дізналося, що в деяких країнах його сенс змінився, що воно перетворилося на свято жіночності та краси. І в цей день жінок вітають, бажаючи їм бути таким ж красивими, як і завжди, такими ж хазяйновитими, і прикрашати собою світ. Але ж усе було не так! Що ж сталося?

Запропонуйте дітям допомогти спантеличеному 8 березня дізнатися, що сталося, чому за часів срср сенс дійсно важливого дня було втрачено. Чому боротьбу за права жінок замінили мімозою та тюльпанами? (За посиланням ви знайдете детальний коментар історикині Оксани Кісь, на основі якого можна підготувати матеріали для дослідження). А потім запропонуйте школярам подумати, що можна зробити, аби повернути святу втрачений сенс (до речі, зараз він поступово повертається, і це чудово).

Тепер, коли діти знають про 8 березня набагато більше, запитайте в них, як можна відзначати це свято? Як зробити його сучасним та важливим? Упевнені, буде чимало цікавих ідей, які вас приємно здивують! Запитайте, що ваші учні хотіли б зробити, аби привітати важливих для них жінок (рідних, знайомих, подруг, учителів, відомих жінок). Можливо, хтось захоче написати листа особливій для нього жінці, яка так чи інакше вплинула на них? А може, хтось захоче влаштувати дискусію щодо того, чи варто нам дійсно святкувати 8 березня? Зрештою, про це зараз багато говорять, то чому б і ні? Звісно, дискусія має бути контрольованою. 

Головна ідея – ми цілком можемо продовжувати відзначати 8 березня, не варто одразу відмовлятися від багатосенсовного та дуже важливого свята. А от переосмислити його, повернути йому втрачені сенси, говорити про права жінок, виходити на марші варто! Так, це тема не лише одного дня, але саме цей день є можливістю ще раз привернути увагу людства до важливих питань. Зрештою, хіба не для цього встановлювалося чимало свят? 

Образ жінки крізь історію

Під час підготовки до цієї активності врахуйте, який період української / всесвітньої історії вивчають ваші учні (так буде цікавіше). Наприклад, ваші учні 8 класу досліджують, якою ж була козацька Україна наприкінці 50-х років XVII – на початку XVIII століття. Запропонуйте дітям спробувати проаналізувати, якою була роль жінок саме в ті часи.

Для початку поставте школярам кілька запитань:

1. Чим відрізнялися ролі чоловіків і жінок у тогочасному суспільстві?

2. Що очікували від жінок у той період?

3. Як ставився до жінок закон?

4. Які права мали жінки?

5. Чи впливало географічне розташування / політичне становище країни на жінок?

6. Яких відомих в ті часи жінок ми знаємо?

Тепер попросіть дітей порівняти життя жінок минулого та сьогодення. Що так як змінилося у суспільстві з часом?

До речі, ви можете попередньо провести опитування та, спираючися на інтереси учнів, обрати будь-який інший історичний період та навіть регіон. Завдяки цьому діти дізнаються більше про становище жінок в різні часи в інших країнах.

Нерозказані історії

Нерідко можна почути думку, що жінки насправді нічого особливо видатного і не зробили. Це, звісно, неправда. Але правда в тому, що ми недостатньо знаємо про здобутки жінок як в Україні, так і в усьому світі. Запропонуйте дітям стати справжніми детективами та дослідити історії видатних жінок, які змінили історію України. Можна навіть організувати дослідницькі групи по 3-4 особи, кожна з яких працюватиме над біографією конкретної жінки.

Про кого саме говорити? Обирайте на свій смак, але порадимо говорити про тих видатних українок, про яких діти дійсно майже нічого (а може і взагалі нічого) не знають, так цікавіше. Наприклад, про Софію Левицьку, Варвару Ханенко, Надію Пучківську, Софію Караффа-Корбут тощо. 

Але в будь-якому разі є сенс почати з самого початку, тобто з історії свята. А вже потім робити висновки та ухвалювати рішення!