суббота, 22 апреля 2023 г.

У ДОЛОНЯХ ВСЕСВІТУ - ЗЕМЛЯ

 22 квітня - Всесвітній день ЗЕМЛІ

Починаючи з 2010-го року, в наших календарях на міжнародному рівні з'явився знаковий день - Всесвітній день Матері-Землі. У цей день ми приєднуємося до цієї міжнародної ініціативи і закликаємо всіх підтримати загальнолюдські позитивні зусилля, які спрямовані на вирішення назрілих екологічних проблем. У багатьох країнах День Землі святкують у день весняного рівнодення, щоб відзначити момент, коли починається весна (у Північній півкулі) або осінь (у Південній). ООН святкує День Землі зазвичай 20 - 21 березня.
Головна мета підготовки і святкування Дня Матері-Землі - відображення взаємозв'язку між планетою і людьми, що її населяють. У прийнятій за ініціативою Болівії і підтриманій 50 державами резолюції Генеральної Асамблеї ООН з цього питання йдеться, що Земля і її екосистеми є нашою оселею, а "Мати-Земля" - загальноприйнята назва нашої планети у ряді країн і регіонів. Це відображає взаємозалежність, що існує між людиною, іншими живими істотами і планетою. У резолюції також підкреслюється, що для досягнення справедливого балансу між економічними, соціальними і екологічними потребами теперішнього і майбутніх поколінь людству необхідно підтримувати гармонію з природою.
Але сьогодні, замість того, щоб сприяти гармонії, людина постійно її руйнує. Наше улюблене слово стосовно планети - "віддай". Це виявляється в ненаситному споживанні флори і фауни, прагненні якомога більше вибрати з землі. За даними ООН, щорічно з надр планети видобувається приблизно 20 млрд. тонн корисних копалин. Ресурси 18 економічно важливих мінералів - закінчуються. Серед них - золото, срібло, ртуть, сірка, вольфрам.
І верхні шари грунту, які нас годують, так само нещадно експлуатуються. До речі, Україна належить до держав з дуже високим рівнем антропогенних і техногенних навантажень на землю. Тільки внаслідок забруднення побутовими відходами і стічними водами у нас щорічно вилучається з користування до 50 тисяч гектарів ріллі!
Сьогодні у світі дуже загострилася і проблема питної води. Забруднення озер, річок, морів, океанів і підземних вод господарсько-побутовими і промисловими стоками набуває катастрофічного характеру. Якщо події розвиватимуться в тому ж напрямі, "водяний голод" може стати реальністю вже дуже швидко.
Ми забуваємо і про те, що Земля створена не тільки для людей, це - місце існування всього живого: для птаха і найменшого звірятка має бути місце під сонцем. А його залишаєтьсч все менше. Середовище існування дуже багатьох видів тварин і птахів звужується прямо на очах.
ВИСНОВОК ОДИН: щоб сприяти гармонії з природою і планетою Земля, людина має змінити до них своє ставлення. Причому діяти треба негайно. Інакше без кінця терпіти над собою експерименти планета не зможе.


Комментариев нет:

Отправить комментарий