среда, 30 декабря 2020 г.

Вітання з Новим 2021 роком

 Ну що, колеги, з Новим роком!

Нехай буде він для вас таким,

Щоб всі сказали: "Слава Богу!

Іншого року не хочемо".

Бажаю щастя і подарунків,

І від долі життєвих благ.

Удачі вам, колеги, яскравої,

І цілий рік нехай буде так.

На нас чекає короткий зимовий відпочинок,

Бажаю насолодитися ним,

Друзі, колеги, з Новим роком!

Нехай буде все, як ми хочемо!

Листівки колегам з Новим роком 2021 / listivki.olkol.com



четверг, 17 декабря 2020 г.

25 грудня -125 років від дня народження Григорія Верьовки

Верьовка як композитор працював переважно в царині хорової масової пісні, займався обробками народних пісень. Твори Верьовки широко популярні, багато які з них стали істинно народними. Ним написані пісні, присвячені своєму народу, рідній землі, зокрема: «Ой, як стало зелено», «Ой чого ти земле, молодіти стала» і інші, а також жартівливі пісні, з них українська народна пісня «І шумить, і гуде». Також віддав належне ідеологічному дискурсу, створивши пропагандистські пісні, зокрема «Клятва», пісні, що оспівують каторжну працю на будівельних об'єктах ГУЛАГ СРСР: «Дівчата з Донбасу», «Пісня про Волго-Дон», «Шахтарочка».

Серед творів великої форми кантата «Ми ковалі своєї долі» на слова поета Павла Тичини.

Верьовка створив також обробки пісень російських повстанців-комуністів: «Вперед, народе, йди», «Карманьйола» та інші, а також обробки українських народних пісень: «І шумить, і гуде», «Ой чого ти, земле, молодіти стала».

Народний хор рік від року вдосконалював майстерність. У кожній з країн, де проходили виступи, хор співав українські пісні.

День Святого Миколая



За історичними переказами Миколай народився десь між 270 та 286 роками нашої ери в місті Патарі на півострові Лікія, який є територією сучасної Туреччини. Хлопчик був єдиним сином Феофана та Нони — заможних і глибоко віруючих людей. Саме тому вони з перших днів ростили Миколая в релігійній атмосфері й похрестили його одразу після народження, що в ті часи було рідкістю.

Миколай виріс і став аскетичною та щедрою людиною, яка в будь-який час могла прийти на допомогу нужденним. З часом він переселився до міста Мира, воліючи присвятити себе науці, і саме там його дядько-єпископ висвятив Миколая у священники.

Незабаром після того, як хлопець досяг повноліття, його батьки загинули. А Миколай витратив свій великий спадок на допомогу іншим людям, приносячи час від часу до будинків бідняків їжу, теплі речі, іграшки тощо.

Усі добрі справи Миколай робив таємно, але одного разу городяни вистежили його. Коли всі в місті дізнались, хто здатен на такі милосердні вчинки, вони обрали Миколая єпископом — у 325-му році він відвідав Перший Вселенський Собор у Нікеї, який звів імператор Костянтин Великий.

За життя Миколай встиг зробити чимало добрих справ. Він визволяв полонених, рятував невинних від смертної кари, неодноразово допомагав бідним на суші та в морі. Завдяки цьому навколо Чудотворця з’явилася велика кількість легенд, і з часом Миколай став одним із найважливіших християнських святих.

Але ще більше добрих справ приписують святому вже після його смерті в 342 році. Вважається, що його мощі зцілювали хворих, тому церква канонізувала Миколая, а люди стали шанувати його як заступника та покровителя

180 років від дня народження Михайла Старицького

 

Життя і творчість Михайла Петровича Старицького показує, що він пройшов важкий, але славний шлях боротьби за прогресивну українську літературу, залишивши значну поетичну, драматургічну та прозову спадщину. Про його заслуги перед українською літературою влучно сказала Леся Українка в привітальному листі з нагоди 30-річчя літературної діяльності письменника: «Втішно єсть думати, що настав-таки час, коли замовкло всяке глузування та клепання, а вимовилась вголос честь і дяка, справді належна тому, хто увесь вік свій дбав, «щоб наше слово не вмерло». І коли наше слово зросте і зміцніє, коли наша література займе почесне місце поруч з літературами інших народів... тоді, спогадуючи перших робітників, що працювали на не вправленому, дикому ще ґрунті, українці певне спогадають добрим словом Ваше ймення».

Ці слова стали пророчими. Спадщина М. Старицького користується широкою популярністю. Його кращі поезії стали хрестоматійними, основні п'єси не тільки перевидаються, але й ставляться на сценах радянських театрів, а кращі прозові твори, видані масовими тиражами, стали надбанням мільйонів читачів.

Творча спадщина М. Старицького дуже багатогранна: поезії «Борвій», «До молоді», «До України», «Виклик», «Поету», «Поклик до братів-слов'ян» та інші; історичні романи і повісті, оповідання, написані здебільшого російською мовою: «Осада Буши», «Богдан Хмельницкий», «Последние орлы», «Разбойник Кармелюк»; драматичні твори: «Не судилось», «Талан», «У темряві», «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», «Богдан Хмельницький», «Маруся Богуславка»; блискучі драматичні переробки творів інших авторів (цікаво, що в більшості випадків переробки стали відоміші за оригінали); «На Кожум'яках» І. Нечуя-Левицького -- «За двома зайцями», «Ночь перед Рождеством» М. Гоголя -- «Різдвяна ніч», «Хата за селом» Ю. Крашевського -- «Циганка Аза»; «Зимовий вечір» Е. Ожешко -- «Зимовий вечір», «Чорноморський побит на Кубані» Я. Кухаренка -- «Чорноморці» (ці переробки здійснювалися за згодою авторів, на театральних афішах вказувалося, що текст нових п'єс належить двом авторам», а проведені вченими текстологічні дослідження засвідчили значний внесок Старицького в здійснені ним інсценізації та переробки, що дало підстави включати їх у видання спадщини драматурга); чисельні переклади та переспіви творів Й. Ґете, Г. Гейне, Ч. Байрона, В. Шекспіра, А. Міцкевича, І. Крилова, М. Лермонтова, В. Гюго, О. Пушкіна, М. Некрасова, словацького та сербського фольклору.

Новаторство поезії Старицького виявилося у розширенні системи жанрів української поезії, збагаченні виражальних засобів. У своїх поетичних творах автор відкинув ту стилізовану образність «співучого селянина», яка була притаманна його попередникам, наприклад, О. Кониському, П. Кулішу. Уже перші поезії Старицького засвідчили, що їх ліричним героєм став український інтелігент, який зі своїми болями звернувся не до народу взагалі, а до інтелігентів, заговорив про «свої інтелігентські погляди та почування». Але він робив це настільки щиро, що його поезія не має якогось «соціального розподілу». Наприклад, його вірш «Виклик (Ніч яка, Господи! Місячна, зоряна)» став народною піснею.

Можна виділити кілька основних мотивів лірики М. Старицького: роль і призначення поета («Поетові»), краса людських почуттів («Виклик»), співчуття до важкої долі простого люду («Швачка»), тема України («До України»). У ліриці поета відбилося публіцистичне мислення епохи, а це також вплинуло на своєрідність звучання лірики наступного літературного покоління, представленого іменами Павла Грабовського, Володимира Самійленка, Миколи Вороного.

Поетичну творчість Старицький розпочав перекладами з Олександра Пушкіна, Михайла Лермонтова, Миколи Некрасова, Генріха Гейне, Джорджа Байрона, Адама Міцкевича, Мартіна Андерсена-Нексе, сербських пісень та ін.

Одночасно писав оригінальні поезії, друкуючи їх у галицьких періодичних виданнях. У Києві були друковані казки в його перекладі (псевдонім М. Старченко) М. Андерсена (1873), сербські народні думи і пісні (1876), збірка поезій «З давнього зшитку. Пісні і думи» (1881 -- 1883) та інші.

Значною подією було видання «Гамлета» Вільяма Шекспіра у перекладі Старицького (1882).

Основне місце в оригінальній поетичній спадщині Старицького посідає його громадянська лірика з виразними соціальними («Швачка»), патріотичними («До України», «До молоді») мотивами, з оспівуванням героїчного минулого («Морітурі») чи протестом проти царизму («До Шевченка»). Окрема ділянка поетичної творчості письменника -- його інтимна лірика («Монологи про кохання»). Деякі ліричні поезії Старицького стали народними піснями («Ніч яка, Господи, місячна, зоряна». «Ох і де ти, зіронько та вечірняя», «Туман хвилями лягає»).

В останні роки свого життя, незважаючи на хворобу, Старицький написав історичні роман «Облога Буші» (1894), романи «Перед бурей» (1897), «Разбойник Кармелюк» (1908) та інші російською мовою.

15 грудня -Міжнародний день чаю



14 грудня -день вшануваня учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС

среда, 16 декабря 2020 г.

 

Українка, що вразила Пікассо. 120 років Катерині Білокур


120 років тому народилася українська художниця Катерина Білокур. Її роботи вразили Пабло Пікассо, критики називали її геніальною, а батьки проклинали.

Перші картини на стіні хати малювала вугіллям. Потім почала робити пензлі з шерсті. Для цього вибирала з котячого хвоста волосини однакової довжини.

За фарби їй слугували настої буряка, бузини, калини, а палітрою був шматок скла або рукав куфайки. Малювала на шматку полотна, потім прала і починала нову картину

Катерина Білокур використовувала пензлики з котячої шерсті навіть тоді, коли вже стала народною художницею України й могла використовувати професійні пензлі


 1954 році на Міжнародній виставці в Парижі її картини "Цар-Колос", "Берізка" і "Колгоспне поле" побачив Пабло Пікассо.

"Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ", - сказав він.

Катерина Білокур відома своїми квітами, також вона малювала пейзажі та портрети. Вона не робила ескізів майбутньої картини, не наносила контурів. Просто малювала деталь за деталлю, як собі задумала

У рідному селі Богданівці Яготинського району Київської області нині є музей-садиба Катерини Білокур



 6 грудня-День Збройних Сил України



Любі захисники Вітчизни, дорогі наші хлопці та дівчата!
 Прийміть щирі вітання з Днем Збройних сил України! Козацької мужності, дідівської гідності, батьківської мудрості, незламної сили волі та віри у власні сили. Нехай оптимізм, спокій та гарний настрій завжди крокують поряд. Мирного неба, благополуччя та процвітання нашій державі



 5 грудня – Міжнародний День Волонтера

Волонтерство є досить поширеним явищем в сучасному світі. За даними європейських моніторингів, більш ніж половина дорослого працездатного населення задіяна до волонтерського руху, а це означає в ціннісному аспекті, що допомагати іншим, бути соціально активним та займатися суспільно корисною справою – це престижно

Аналізуючи ситуацію з волонтерством в Україні, можна зробити висновок про те, що волонтерська діяльність, стала хоч і не масовою, проте такою, що дозволяє говорити про себе як про суспільне явище. І хоч воно в Україні ще не досліджене на належному рівні, та все ж нам вдалося відзнайти деякі цікаві факти про волонтерський рух в Україні. 

Цікаві факти про волонтерство в Україні:

  • 1859 рік вважається роком виникнення волонтерського руху у світі. В Україні волонтерство з'явилося на початку 90-х минулого століття, а офіційно його визнано Постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 року.
  • Серед волонтерів переважну більшість (понад 80%) складає молодь віком від 15 до 19 років, а понад 72% волонтерів – жінки.
  • Євро-2012 пов’язують із наймасовішим волонтерським проектом в історії України.
  • Загалом в Україні під час Євро-2012 було залучено понад 12 тисяч волонтерів, 2879 з яких - волонтери УЄФА.
  • 78-річний водій з Донецька став найстарішим волонтером в Україні, який працював під час проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу.
  • Швейцарський 62-річний бізнесмен приїхав до Києва на велосипеді, де працював під час Євро-2012 волонтером у сфері антидопінгу.
  • Згідно Звіту ООН про стан волонтерства в світі (2011), в Україні лише 10% волонтерів залучалися до волонтерської діяльності організаціями "третього сектору". І одна з них - Ресурсний центр ГУРТ :)



Давайте скажем тем «Спасибо»,
Кто за бесплатно, от души,
Бросает знания и силы,
Чтоб людям помогать другим.

Он доброволец, волонтер он,
Название не меняет суть,
Всегда тревогой переполнен
Готов всем руку протянуть.

 

1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДОМ 

 
1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДОМВсесві́ тній день боротьби́ зі СНІДом вперше відзначався 01 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.

Із того часу Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно. Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — звернути увагу суспільства на цю проблему.

За даними ООН, поширення епідемії СНІДу у світі в цілому сповільнилися. За останні 5 років кількість виявлених випадків зараження ВІЛ/СНІД скоротилась на 20%. Натомість в Україні серед країн Східної Європи і Центральної Азії ступінь поширеності ВІЛ/СНІД найвищий, серед дорослого населення він становить 1,1%. Щодня в Україні реєструється 48 випадків захворювання ВІЛ-інфекцією. Також в Україні зростає кількість ВІЛ-інфікованих жінок. За оцінками експертів, до кінця 2014 року загальна кількість ВІЛ-інфікованих громадян України становитиме від 479 до 820 тисяч.

вторник, 17 ноября 2020 г.

7 листопада - День української писемності та мови:Що варто знати про рідне слово

 Топ-10 цікавих фактів про українську мову

1. Особливістю української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово "вороги" – "вороженьки".

2. Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера "п"; на цю літеру також починається найбільша кількість слів. Літера "ф" – найменш уживана. Слова, які починаються з цієї літери, в переважній більшості випадків, прийшли в українську мову з інших мов.

3. Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер. Це слово "дихлордифенілтрихлорметилметан" – назва хімікату, що використовується для боротьби зі шкідниками.

4. Іменник у нашій мові має 7 відмінків (один з них – кличний). Це вирізняє українську мову серед східнослов’янських. Сьомий, кличний, існує також в граматиках латині, грецької та (опціонально) в санскритській граматиці (як опціональний восьмий відмінок).

5. Назви всіх дитинчат тварин в українській мові відносяться до середнього роду.

6. Сучасна українська мова налічує, згідно словнику Національної Академії Наук України, близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в даний час.

7. Офіційно вважається, що після видання "Енеїди" Івана Котляревського, українська мова була прирівняна до літературної мови. Івана Котляревського по праву вважають основоположником нової української мови.

8. В українській мові існує три форми майбутнього часу! Проста, складна і складена. Майбутній час першої особи однини недоконаного виду в українській має іншу форму без префікса: знатиму, говоритиму, робитиму і т.д.

9. Найстарішою українською піснею вважається балада "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?".

10. Найбільше перекладів серед українських творів має "Заповіт" Тараса Шевченка: його переклали 147 мовами народів світу.

понедельник, 19 октября 2020 г.

165 лет со дня рождения Оскара Уайльда

Знак зодиака: Тигр, Весы 

Дата смерти (46 лет)

Оскар Уайльд, полное имя Оскар Фингал О’Флаэрти Уиллс Уайльд— английский философ, эстет, писатель, поэт ирландского происхождения. Один из самых известных драматургов позднего Викторианского периода. Лондонский денди, позднее осуждённый за «непристойное поведение» и после двух лет тюрьмы и исправительных работ уехавший во Францию, где жил в нищете и забвении под другим именем. Известен своими пьесами, полными парадоксов и афоризмов, а также романом «Портрет Дориана Грея» (1891).

Первое образование в биографии Оскара Уайльда было получено дома. Родители, великолепно образованные, привили ему с детства любовь к книгам и языкам.

Затем же 1864-1871 года Оскар провел в Королевской школе Портора, закончив которую с медалью был направлен в Тринити-колледж. В этом учебном заведении Уайльд приобрел не только знания, а еще некоторые убеждения, черты характера, которые он сохранил на всю жизнь.

И без того прекрасное образование в биографии Уайльда было продолжено в Оксфорде. Еще во время студенчества Оскар путешествовал по Европе, а также написал несколько произведений. За поэму «Равенна» получил Ньюдигейтскую премию. По окончанию университета поселился в Лондоне, ездил по США с лекциями.

Первый опубликованный сборник в биографии Уайльда «Стихотворения» вышел в 1881 году. Вернувшись в Лондон, Оскар женится на Констанции Ллойд. Следующий период его жизни был литературно плодотворен. Он работал журналистом, а также написал множество рассказов в то время. В 1890 году был опубликован роман Уайльда «Портрет Дориана Грея», быстро сыскавший успех.

Остроумие писателя прекрасно проявилось в комедиях «Идеальный муж», «Как важно быть серьёзным». После любовной связи с Альфредом Дугласом, маркиз Куинсберри подал на Уайльда в суд. Оскар был осужден на два года тюрьмы, в которой окончательно сломался морально. Освободившись в1897 году, поселился во Франции, изменив имя на Себастьяна Мельмота, написал «Балладу Редингской тюрьмы». 30 ноября 1900 года биография Уайльда оборвалась в результате болезни (менингита)




вторник, 13 октября 2020 г.

 Дорогі чоловіки!

 Вітаю із Днем українського козацтва та Покрови Пресвятої Богородиці. Бажаю бути завжди на висоті, підкорювати небувалі вершини, впевнено йти до своєї мрії, залишатися вірними своїм цілям при будь-якому розкладі життя, сподіватися тільки на краще і вірити в свою удачу.

Привітання з Днем козацтва

ОСТАП СТУПКА про козаків-характерників. 5 серія «Книга-мандрівка. Україна».

среда, 7 октября 2020 г.

 14 жовтня православні святкуватимуть Покрову Пресвятої Богородиці.



Народні прикмети та звичаї на свято Покрови


На Покрову очікують похолодання і свято збігається з листопадом або першим снігом. Цей день - межа між минулим літнім теплом і зими, яка набирає обертів. До Покрови треба зібрати весь урожай і підготуватися до холодів.

Народна прикмета, яка стала найбільш популярною - це снігові Покрови, що означають багато весіль. Як правило, в Україні сезон весіль починався взимку, даючи можливість зібрати врожай і почати приготування до урочистостей.

Гарна традиція в сучасному світі - святкувати весілля на Покрову. Вважається, що сім'я, створена у цей день, під захистом Богородиці. Багато пар спеціально призначають вінчання на Покрову, щоб зміцнити молитву при міцному шлюбі.

Читайте такожДень Віри, Надії, Любові та Софії: коли відзначають, історія, прикмети та чого категорично не можна робити в це свято

Покрову Богородиці також вважають символом захисту військових від ворогів. Не дарма, 14 жовтня святкують День захисника України. Це дуже символічна дата, яка створює позитивну асоціацію і поєднує цивільне свято з релігійним.

Молитви про військових часто читаються саме в Покровських храмах, а в гарячих точках завжди присутня ікона Покрови Пресвятої Богоматері.

Люди помітили особливості, пов'язані з цим днем, створивши прикмети, які досі підтверджуються:

Якщо на Покрову відлітають журавлі, то зима буде ранньою і холодною.

Якщо дуб і береза на Покрову скинуть все листя, то рік буде легкий, а якщо не все – до суворої зими.

До Покрови – осінь, після Покрови – зима.

Звідки на Покрову вітер дме, з тієї сторони і чекай перші морози.

Якщо на Покрову вітер південний – зима буде теплою, північний і східний – холодною, західний – сніжною.

Якщо на Покрову падає сніг, то і на Дмитра (8 листопада) піде сніг, а якщо снігу не буде, то і на Катерини (7 грудня) снігу не буде.

Якщо перший сніг до Покрови випаде, то зима не скоро прийде.

Яка погода на Покрову, такою вся зима буде.

Не утеплиш будинок до Покрови – всю зиму будеш мерзнути.

Якщо на Покрову перетопити піч яблунею, то всю зиму в будинку буде тепло.

Покрова прийшла – посиденьки привела.

На Покрову останній збір плодів.

Якщо дітей на Покрову облити водою через сито, вони менше будуть хворіти.

Весело Покрову проведеш – гарного нареченого знайдеш.

Сніг у весілля на Покрову – щастя молодим.

Багато снігу на Покрову – буде багато весіль в наступному році.

Якщо хлопець на Покрову залицяється до дівчини, він стане її нареченим.

Сильний вітер на Покрову – буде багато наречених.

Якщо зіграти весілля на Покрову – молоді будуть жити душа в душу.

Якщо господиня напече багато млинців, то в зимову холоднечу в будинку буде тепло.



Народні і релігійні заборони на Покрову / фото УНІАН



 Шановні бібліотекарі!


Прийміть найщиріші вітання з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек.

Шкільний бібліотекар – перший вісник краси і знання! Адже це Ви відкриваєте ворота в країну знань і з мовчазних полиць добуваєте тепле слово для освіти спраглих душею. Ваше любляче тепле серце, мудре слово творить істинне чудо з тим, хто того прагне.

Бажаємо Вам, шановні бібліотекарі, творчої наснаги, міцного здоров’я, натхнення, радості, щастя, добра і нових успіхів у Вашій благородній просвітницькій справі



пятница, 28 августа 2020 г.

 

 Картинки по запросу вітання з першим дзвінком бібліотекарям

 Шановні вчителі, учні та батьки! 

Вітаю вас з чудовим святом — Днем знань!

Непомітно пролетіли незабутні літні канікули.
Але з початком осені починається не менш цікава пора в житті кожної людини. Це початок нового навчального року.
Прийміть щирі вітання зі святом — Днем знань та початком нового навчального року!
Дорогі педагоги, учні та батьки! Бажаю вам в цей чудовий і сонячний день відмінного настрою, невпинного прагнення до нових досягнень і відкриттів, творчості, творення, міцного здоров'я та успіхів у здійсненні задуманих починань та проектів!

© http://privitay.com.ua/1veres.php?dat=51

пятница, 29 мая 2020 г.

Ура! Канікули!

вітання випускникам привітання випускникам з останнім дзвоником



 Нарешті шкільні муки залишилися позаду,. Хочу побажати, щоб за літо отримані знання в голові не вкрилися павутинням, щоб часу вистачило на повний відрив і ульот. Нехай відпочинок буде яскравим і найкрутішим, нехай дні щастя тягнуться так само довго, як увесь навчальний рік




Програмні твори на літо

Список програмних творів з літератури (2 - 11 класи). Читаємо на "Малій Сторінці"


Читання влітку. Список програмних творів з літератури
Ми публікуємо список рекомендованої літератури для читання у 2 - 11 класах. Багато творів з української літератури розміщені й на нашому сайті. Тож просто тиснемо на посилання і читаємо! 

Читаємо влітку. Літературне читання у 2 класі. Список рекомендованих творів. Читаємо на Малій Сторінці.Перелік авторів, які визначені в колі читання оновленої програми з  «Літературного читання», має рекомендований характер, і може бути змінений учителем з урахуванням читацьких інтересів учнів та авторами чи укладачами підручників, зважаючи на авторську концепцію підручника.
Читаємо влітку. Літературне читання у 4 класі. Список програмних творів.
Твори з обов'язкового читання у 3 класі можна знайти на "Малій Сторінці" (тисніть на посилання).
 Літературне читання у 3 класі. Список програмних творів. Читаємо на Малій Сторінці.
Список програмних творів для 4 класу (більшість з них можна прочитати на "Малій Сторінці").
Список літератури з української літератури для 5 класу (читаємо програмні твори на Малій Сторінці)На "Малій Сторінці" представлені усі програмні твори з української літератури твори у 5 класі. Заходимо до цієї статті, тиснемо на потрібне посилання, читаємо!
Список літератури на літо - 6 клас.  Читаймо на "Малій Сторінці" програмні твори з літератури для 6 класу. 
Список творів з літератури для 7 класу. Читаємо програмні твори на Малій СторінціПрограмні твори з літератури для 7 класу читаємо на "Малій Сторінці". 
Список творів з літератури для 8 класу. Читаємо програмні твори на Малій СторінціЧитаймо на "Малій Сторінці" програмні твори з літератури для 8 класу (тисніть посилання на твори на нашому сайті). 
Список творів з літератури для 9 класу. Читаємо програмні твори на Малій СторінціЧитаймо програмні твори з літератури на "Малій Сторінці" - тисніть на посилання.
Читання влітку. Список рекомендованих творів з української літератури для 10 класу. Обов’язкові для вивчення твори з української літератури у 10 класі. Твори для додаткового читання з української літератури у 10 класі (на вибір)​.Список рекомендованої літератури складено на основі навчальної програми з української та світової літератури для 10-х класів загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженої Міністерством освіти і науки України. 
Читання влітку. Список рекомендованих творів з літератури для 11 класуСписок рекомендованої літератури складено на основі навчальної програми з української літератури для 11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженої Міністерством освіти і науки України. До нього увійшли твори, які майбутнім одинадцятикласникам було і бажано прочитати влітку, до початку нового навчального року, адже, коли розпочнеться навчальний процес, учням часто бракуватиме часу вдумливо і спокійно ознайомитися із програмними творами.